Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś
Dom i ogród Czym charakteryzuje się kuchnia w stylu góralskim?

Czym charakteryzuje się kuchnia w stylu góralskim?

Data publikacji 6 marca, 2024

Styl góralski to jedno z najbardziej rozpoznawalnych tzw. „narodowych” stylów architektonicznych w kraju, szczególnie doceniany przez turystów odwiedzających Podhale. Z każdym rokiem notuje on coraz większą popularność, a elementy góralskie coraz częściej można spotkać nie tylko w górskich i podgórskich domostwach, ale też na nizinach. W tym kontekście wymownym przykładem staje się kuchnia w stylu góralskim, stanowiąca nie tylko miejsce przyrządzania posiłków, ale i zachwycające kompozycje estetyczne.

Cechy kuchni w stylu góralskim

Podstawą kuchni góralskiej są proste, a jednocześnie solidne materiały. Głównie drewno, które dominuje zarówno w meblach, jak i innych elementach wyposażenia. Ciekawym i charakterystycznym elementem są również tzw. „kafle” – ceramiczne płytki, które służą do wykończenia pieca kaflowego, będącego nieodłącznym elementem każdej góralskiej kuchni. W przypadku podłogi najczęściej stosuje się drewniane deski, choć można z powodzeniem zastosować także płytki ceramiczne czy kamienne.

Drewno w kuchni góralskiej to najczęściej jesion, sosna lub dąb – zawsze o surowym wykończeniu i naturalnym kolorze, niekiedy patynowane. Często spotkać można też niewielkie akcenty w postaci elementów wykonanych z kamienia – zwłaszcza jeśli chodzi o blaty bądź zlewozmywaki. Kluczowe jest, aby wszystkie te materiały tworzyły harmonijną, spójną całość i przede wszystkim sprawiały wrażenie przytulnego miejsca do rodzinnego spotkania przy jedzeniu.

Góralska kuchnia charakteryzuje się również funkcjonalnością. Wszystko ma tu swoje miejsce i jest dobrze zaplanowane. Stoją one często mniej więcej w centrum pomieszczenia, tak aby z każdego miejsca w kuchni można było łatwo do nich dotrzeć. Kolejnym nieodłącznym elementem jest zastawa stołowa – ceramika, serwetki haftowane góralskimi wzorami czy choćby miedziane rondle.

Tradycyjne potrawy góralskie

Kuchnia góralska, jak sama nazwa wskazuje, ma swoje korzenie w górach, z czego wynika wiele charakterystycznych cech – głównie bazuje na produktach lokalnych. Główne składniki to wędliny, sery, ziemniaki, kiszone warzywa, a także kwaśne jabłka czy grzyby. Głównie dysponują one dość prostymi technikami kulinarycznymi, ale za to oferują ogromne bogactwo smaku i aromatu.

Najbardziej charakterystyczną potrawą góralską jest zapewne oscypek – wędzony ser wykonany z mleka owczego. Nieodłącznym składnikiem góralskiej kuchni są też kwaśnica – zupa z kiszonej kapusty oraz moskole – placek ziemniaczany. Nie można pominąć również góralskiego przysmaku – kwaśnicy z żurawiną, która doskonale pasuje do mocno przyprawionych potraw mięsnych.

Charakterystyczne elementy wystroju kuchni góralskiej

Wystroju kuchni w stylu góralskim nieodłączne są różnego rodzaju dekoracje – zarówno te wykonane z naturalnych materiałów jak kora, kamień czy szyszki, jak i piękne hafty, malowania, rzeźby czy ozdobne talerze, bądź serwetki. Często spotykanym elementem są huby – tradycyjne hafciarstwo góralskie, które znajduje swoje zastosowanie w serwetkach, obrusach, czy zasłonach.

Zakładanie kuchni w stylu góralskim to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i praktyczności. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie oświetlenie – najlepiej, gdy jest ono ciepłe i delikatne, co sprzyja tworzeniu przytulnej atmosfery. Lampy powinny być wykonane z naturalnych materiałów – drewna, metalu, a ich kształt i styl powinien nawiązywać do tradycji góralskich, np. w formie żarówek zawieszonych na grubych linkach czy też światła o barwie złotej, ciepłej, przywodzącej na myśl ognisko.

Podsumowując, kuchnia góralska to styl, który mimo upływu lat nie traci na popularności. Trwałość materiałów, funkcjonalność rozwiązań, prostota formy i taras, mogący służyć jako miejsce do spożywania posiłków, wpływają na to, że kuchnie góralskie są coraz częściej wybierane nie tylko w domach zlokalizowanych w górach, ale również na nizinach. To idealny wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie przytulność, ciepło i łączność z naturą oraz tradycją.

Bombki z żarówki - kreatywne dekoracje świąteczne

Redakcja okeno.pl

Redakcja okeneo.pl to grupa specjalistów z zakresu mody, biznesu, ogrodu i domu. W naszych artykułach dowiesz się także wiele na temat technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?