Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś
Dom i ogród Kuchnia w stylu włoskim - jak ją zaprojektować?

Kuchnia w stylu włoskim – jak ją zaprojektować?

Data publikacji 6 marca, 2024

Na myśl o kuchni we włoskim stylu, pojawić może się obraz cegieł, beczek, pergoli, dużych, obszarów przeznaczonych na przygotowywanie potraw. Czy to jest możliwe? Zdecydowanie tak! Za chwilę dowiecie się, jak można zaprojektować włoską kuchnię, a przede wszystkim sprawić, by czuć w niej prawdziwy, włoski klimat.

Jak zaprojektować kuchnię w stylu włoskim?

Centrum każdej kuchni to miejsce, w którym przygotowuje się dania. W stylu włoskim to miejsce powinno być duże, przestronne i przede wszystkim otwarte – otwarte na resztę pomieszczenia, na domowników i gości. Rodzina jest bez wątpienia jednym z kluczowych elementów włoskiego stylu życia, a kuchnia to miejsce, gdzie spotykają się wszyscy.

Włoska kuchnia to przede wszystkim naturalne materiały. Drewno, kamień, metal – to one mają dominować w wystroju. Meble powinny być solidne, najlepiej wykonane z drewna. Ostatnio popularne są także blaty z granitu lub marmuru. Z resztą wyposażenia kuchni warto postępować analogicznie – zlewozmywak z kamienia lub miedzi, duży, drewniany stół w centralnym punkcie kuchni – oto recepta na włoski styl.

Przestrzeń, światło, otwartość – to słowa klucze dla tej kuchni. Nie powinna być ona zagracona, pełna schowków. O ile włoski styl pozwala na widoczne naczynia, garnki, to jednak starać należy się o to, by nie przesadzić z ich ilością. Przechowywanie żywności w widocznych miejscach również jest mile widziane – półki z oliwami, winem, makaronami – to wszystko buduje odpowiednią atmosferę.

Materiały i kolory charakterystyczne dla włoskiego designu

Styl włoski czerpie inspiracje bezpośrednio z natury, dlatego tak ważne są tutaj naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy glina. Dla kuchni ważne jest także to, by dało się je łatwo wyczyścić, a one mogły „przeżyć” intensywne użytkowanie. Innym istotnym elementem designu są kolory – we włoskim stylu dominować powinny te naturalne, ciepłe – beże, brązy, zielenie, czerwienie.

Podłoga powinna być wykonana ze stylizowanego na stary kamień gresu. Ściany można pokryć tynkiem strukturalnym lub wykończyć je cegłą. We włoskim wnętrzu liczy się to, aby był to tynk z wyraźnie zaznaczoną strukturą, a nie gładki.

Wnętrze we włoskim stylu to miejsce, w którym nie ma miejsca na sztuczne, plastikowe tworzywa. Klamki, uchwyty, zasłony powinny być wykonane z tkanin naturalnych, jak len, a metalowe elementy – z czystego metalu.

Elementy dekoracyjne wprowadzające włoski klimat do kuchni

Elementy dekoracyjne stanowią istotną część stylu włoskiego, wpływając na poczucie ciepła, rodzinnego klimatu. W kuchni we włoskim stylu nie mogą zabraknąć dzbanów z kolorowym oliwą, siatek pełnych świeżych warzyw, ceramicznych naczyń czy otwartych półek z książkami kucharskimi. Często na wysokiej szafce stoi również kielnia do wina, zaś przy wejściu wisi stara, drewniana, ozdobnie rzeźbiona deska do krojenia.

Oświetlenie również jest ważnym elementem kuchni we włoskim stylu. Lampy powinny dawać ciepłe, żółte światło, a ich abażury najlepiej są wykonane z naturalnych materiałów – sznurka, papieru, wikliny. Podobnie sprawa ma się z zasłonami – powinny być one wykonane z naturalnych tkanin, najlepiej w ciepłych, ziemiastych barwach, takich jak terrakota, beż czy brąz.

Podsumowując, kuchnia we włoskim stylu to miejsce, które łączy funkcjonalność (duże przestrzenie, dobre oświetlenie, łatwość w utrzymaniu czystości) z estetyką nawiązującą do tradycji (naturalne materiały, ciepłe kolory, otwartość na inne pomieszczenia). Jest to styl, który doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych domach, a jego największą zaletą jest to, że jest on niepowtarzalny – każda kuchnia we włoskim stylu jest inna i ma swój własny, niepowtarzalny urok.

Bombki z żarówki - kreatywne dekoracje świąteczne

Redakcja okeno.pl

Redakcja okeneo.pl to grupa specjalistów z zakresu mody, biznesu, ogrodu i domu. W naszych artykułach dowiesz się także wiele na temat technologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?